Zachráníme Baťovku a zabráníme omezení péče v okresních nemocnicích


Nejdiskutovanějším tématem letošních krajských voleb je bezesporu zdravotnictví. Primář Jaromír Bernátek, který pracoval v KNTB 24 let, má v této oblasti nejen vysokou erudici, ale také naprosto jasný názor. „Zachráníme Baťovku, ihned se pustíme do výstavby interny a pak do celkové modernizace nemocnice ve Zlíně v jejím současném areálu. Zastavíme megalomanský virtuální projekt nové nemocnice v Malenovicích, který je po ekonomické i medicínské stránce absolutně nesmyslný.  Zároveň nedovolíme, aby se zhoršila kvalita a dostupnost zdravotní péče ve všech ostatních okresních nemocnicích třeba díky zamýšlenému sloučení či přehnané centralizaci zdravotní péče do Zlína,“ uvedl Jaromír Bernátek, který je mimo jiné spoluzakladatelem spolku, jenž stojí za veřejně známou iniciativou Zachraňme Baťovku.  

Modernizovat KNTB bude rychlejší, levnější a bezpečnější

Podle jeho slov není pravda, že celá současná Baťovka padá lékařům i pacientům na hlavu a že vše se vyřeší výstavbou zcela nové nemocnice na úrodném poli v Malenovicích. „Odborníci se shodují na tom, že nová nemocnice se nedá postavit za osm miliard, natož pět let. Výsledná cena bude podle nich minimálně dvojnásobná, protože celý investiční záměr v mnoha ohledech prozatím plave na vodě. Vím, že mnohem bezpečnější, rychlejší a levnější bude postupná dostavba a  modernizace KNTB v jejím současném areálu,“ je přesvědčený Jaromír Bernátek, který na názorných vizualizacích zároveň představil, jak by měla vypadat Baťovka po její modernizaci. Celkové náklady by měly být ve výši 4 miliard Kč.

Jeho slova potvrzuje i  současný krajský zastupitel Michal Dvouletý, který od samého začátku upozorňuje nejen na nereálnost způsobu financování výstavby a  provozu nové nemocnice v Malenovicích, ale podezřelé okolnosti spojené s  výběrovým řízením na projektanta nové nemocnice, které bylo od samého začátku připravované někomu na míru. „To se také potvrdilo a jsem šokován, že měsíc před volbami krajská rada schválila výběr projektanta, který má být o 80 milionů dražší než druhá předložená nabídka,“ upozornil Michal Dvouletý s tím, že nic není definitivně schváleno a teprve krajské volby rozhodnou, jestli se bude modernizovat skutečná Baťovka nebo stavět virtuální špitál v Malenovicích.

Ubráníme okresní nemocnice

A nejde jen o záchranu Baťovky, ale také současných okresních nemocnic v Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně. „Dnešní vedení kraje se již opakovaně pokusilo prosadit sloučení všech okresních nemocnic, včetně spolknutí doposud soukromé nemocnice ve Valašském Meziříčí, ve snaze vybudovat obří nemocniční moloch. Ten by pak mohl snáze financovat výstavbu nové nemocnice v Malenovicích i následně naplnit lékaři, sestřičkami a tedy i lukrativními zdravotními výkony. Tím by však došlo de facto k vytunelování péče v dnešních okresních nemocnicích. To nedopustíme, těmto snahám uděláme jasnou přítrž a naopak posílíme kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro všechny obyvatele našeho kraje,“ jednoznačně prohlásil Jaromír Bernátek.

„V neposlední řadě navrátíme úctu lékařům, sestrám a  dalšímu zdravotnickému personálu, protože to nejsou budovy, ale právě kvalifikovaní lidé, kdo léčí a zachraňují životy,“ zdůraznil Bernátek s tím, že plánuje také obměnu managementu nemocnic, protože svoji práci především ve vztahu k personálu nezvládl.